Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

IMG 20171215 WA0003În ziua de 9 decembrie a acestui an, copiii cu vârste cuprinse între 3 și 12 ani din parohia noastră au pictat pe pânză scene legate de Nașterea Mântuitorului și decorațiuni de Crăciun. Aceștia au fost ajutați pe durata activităților de Maica Marina Muntean, egumena Mănăstirii Sfinții Martiri Brâncoveni din Mitropolia noastră.


Întâlnirea din a luna aceasta este a doua de acest fel din acest an. Prima întâlnire a avut loc în luna februarie, când copiii au pictat pe sticlă icoane cu chipul Maicii Domnului și al Mântuitorului Iisus Hristos. Tot atunci, unii dintre ei au ales să redea și chipul Sf. Cuv. Parascheva, al Sf. Ioan Botezătorul, dar și să picteze icoane cu Sfânta Cruce.


După atelierul de lucru copiii au recitat colinde în deschiderea Concertului de colinde, pricesne și cântece tradiționale românești, interpretate de tineri soliști de muzică populară din România

Următoarea întâlnire a Școlii Parohiale va avea loc în data de 27 ianuarie, înscrile copiilor se pot face completând formularul și expediindu-l la adresa de email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau depunându-l personal la pangarul bisericii.

 

Programul slujbelor

1 L Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
6 S Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00; Slujba Agheasmei Mari
7 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
10 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
12 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
14 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
17 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
19 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
21 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
27 S Școală Parohială ora 10:00
28 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
30 M Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 09:30; Neuburg; Spovedanie

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

2.300 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii