Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu (Marcu 10, 14)

Copiii din parohia noastră s-au revăzut sâmbătă, 18 februarie 2017, pentru a treia oară în cadrul Școlii parohiale. Întâlnirea celor mici cu Maica Marina a fost una minunată, drept pentru care s-a întins pe parcursul a mai multor ore. Evenimentul a avut loc în sala din vecinătatea bisericii.

Pentru această ediție am optat ca activitate educativ-recreativă un atelier de pictură icoane pe sticlă. Cea care i-a inițiat pe copii în tainele acestei arte deosebite a fost Maica Marina care s-a bucurat nespus de invitație și, implicit, de posibilitatea de a fi în mijlocul tinerelor suflete. Maica este egumena Mănăstirii Sfinții Martiri Brâncoveni din Mitropolia noastră și este atestată de Patriarhia Română ca pictor iconar, având ucenici atât români cât şi germani.

Cu răbdare și minuțiozitate, ea i-a învățat cum să picteze icoane. Au participat peste 20 copii, cu vârste cuprinse între 4 și 12 ani, fiind prezenți în număr mai mare chiar decât cel așteptat. Cu toții s-au mobilizat și au pictat icoane cu chipul Maicii Domnului și al Mântuitorului Iisus Hristos. Unii dintre ei au ales să redea și chipul Sf. Cuv. Parascheva, al Sf. Ioan Botezătorul, dar și să picteze icoane cu Sfânta Cruce.

 

Momentul de bucurie al tinerilor iconari a fost precedat de un altul înălțător sufletește. Ei au participat la Sfânta Liturghie oficiată în biserica unde suntem în comuniune liturgică duminică de duminică.

Următoarea întâlnire va avea loc în data de 18 martie 2017 și va avea ca temă confecționarea de mărțișoare. Copiii pot fi înscriși prin email la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. până cel târziu în data de 11.03.2017. Numărul locurilor este limitat. Îi așteptăm cu drag!

***

Prima întrevedere a celor mai mici dintre noi a fost în 3 decembrie 2016. Atunci a fost vizitat și s-au desfășurat activități de creație la Muzeul de Artă concretă Ingolstadt. A doua ediție a întrunirilor a avut loc în 10 decembrie 2016, bucurându-se în sala de întâlnire a Școlii parohiale de confecționarea de decorațiuni și creații de Crăciun.

Programul slujbelor

 1 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
 4 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00; Spovedanie
 6 V † Sf. Ier. Nicolae Acatistul Sf. Nicolae și Sfânta Liturghie ora 09:30, Spovedanie
 7 S Școală Parohială ora 10:00
 8 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
11 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00; Spovedanie
13 V Sfântul Maslu ora 18:00
15 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie arhierească ora 09:30
18 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00; Spovedanie
20 V Sfântul Maslu ora 18:00
21 S Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg
22 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
25 M † Nașterea Domnului Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 10:00
27 V Sfântul Ap. Întâiul Mc. și Arhidiacon Ștefan, Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
29 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
31 M Slujba în noaptea trecerii dintre ani ora 22:00

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

11.200 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii