Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

15 micÎntre 23 și 26 mai copiii Școlii Parohiale și părinții din Parohia Ingolstadt – Sfântul Calinic de la Cernica au făcut parte dintr-un amplu program social desfășurat în toată Germania, numit 72 Stunden. Proiectul a început în după amiaza zilei de joi 23 mai pe platoul din fața primăriei Ingolstadt, cu un cuvânt de încurajare din partea organizatorilor și cu indicații de ultim moment pentru toți cei implicați. De asemenea au fost prezentate pe scurt grupele de acțiune, cât și proiectele care aveau să înceapă în scurt timp.

În zilele de 24 și 25 mai 2019 am desfășurat proiectul propriu zis într-o locație care are întotdeauna nevoie de un imbold emoțional, într-un azil de bătrâni. Locatarii acestui azil sunt șvabi din Banatul românesc care au emigrat în Germania cu ani în urmă, iar acum se află în toamna vieții.

Am încercat toți cei implicați și credem noi că am și reușit, să aducem puțină bucurie vârstnicilor care din diferite motive au ajuns să locuiască acolo. Copiii și părinții au cântat și s-au jucat cu bătrânii, au vorbit cu ei, le-au oferit prăjituri de casă și băuturi răcoritoare făcute chiar de noi, asta pentru a le reaminti de România.

Personalul de conducere, medical, de îngrijire și toți cei care ajută la buna desfășurare a activității într-o astfel de instituție sunt oameni deosebiți, cu suflet mare, care își depășesc cu mult obligațiile unui post de muncă și se implică emoțional în acest minunat proiect.

Azilul este situat în orașul Ingolstadt la adresa Peisserstr. 66 și este condus cu responsabilitate de doamna Elisabeth Klein, secondată de doamna Christine Schneider.

În ultima zi a proiectului, cei implicați s-au reîntâlnit pe platoul din fața primăriei pentru festivitatea de închidere a evenimentului. La aceasta au participat membrii delegați ai instituțiilor organizatoare cât și primarul orașului Ingolstadt,  domnul Christian Lösel.

Prin specificul Școlii Parohiale Sfântul Calinic, încercăm să menținem această direcție socială spre folosul tuturor. Prin acest proiect de început s-a deschis un drum, s-au legat prietenii și s-au făcut promisiuni spre a ne revedea cât mai curând.

În această perioadă în care ne aflăm încă în perioada de bucurie pascală și cântăm cel mai frumos imn al bisericii – Hristos a înviat!, să-L rugăm împreună pe Domnul Iisus Hristos, Arhiereul cel Veșnic să reverse peste vârstnicii noştri daruri de sănătate, întărire şi bucurie duhovnicească!


Hristos a înviat!

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:
13.000 euro

Programul slujbelor

6 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Spovedanie
8 V Sfântul Maslu ora 18:00
10 D Sfânta Liturghie ora 10:30
13 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Spovedanie
17 D Sfânta Liturghie ora 10:30
20 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Spovedanie
21 J †) Sfinții Mari Împărați și întocmai cu Apostolii Constantin și mama sa, Elena Sfânta Liturghie ora 10:30
23 S Școală Parohială ora 11:00
24 D Sfânta Liturghie ora 10:30
27 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Spovedanie
28 J (†) Înălțarea Domnului (Ziua Eroilor) Sfânta Liturghie ora 10:30
30 S Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg, Spovedanie
31 D Sfânta Liturghie ora 10:30