Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

20190316 143606micÎn cadrul Școlii Parohiale Sfântul Calinic din Parohia Ingolstadt, părinții copiilor înscriși în această școală au pictat în data de 16 martie 2019 icoane pe sticlă. Am ales ca acest atelier de picture de icoane să se desfășoare în ajunul unei mari sărbători a Bisericii noastre, respectiv Duminica I din Postul Paștilor, supranumită Duminica Ortodoxiei. Biserica face amintire în Duminica I din Postul Paștilor despre biruinţa Ortodoxiei asupra iconoclasmului. Acest fapt a fost consemnat în cadrul Sinodului VII Ecumenic din anul 787, lucru confirmat apoi de Sinodul din anul 843.

Atunci s-a hotărât printre altele, următorul aspect referitor la sfintele icoane: „asemenea modelului cinstitei şi de viaţă făcătoarei Cruci, tot aşa să fie înălţate cinstitele şi sfintele icoane, fie din culori sau din mozaic sau din orice alt material potrivit, în sfintele lui Dumnezeu Biserici, pe sfintele vase, pe sfintele veşminte, pe ziduri şi pe lemn, în case şi lângă drumuri; şi anume icoana Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi a Preacuratei Stăpânei noastre, Sfintei Născătoare de Dumnezeu, cinstiţilor îngeri şi tuturor sfinţilor şi cuvioşilor bărbaţi”.

În prima duminică din Postul Paștilor în toate locașurile de cult din cuprinsul Patriarhiei Române se organizează colecte pentru Fondul Central Misionar, acesta fiind destinat nevoilor misionare și filantropice ale Bisericii Ortodoxe Române.

După citirea Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2019 în Biserica Parohiei Ingolstadt, s-a organizat o colectă pentru susținerea acestui demers. Banii strânși în urma acestei colecte vor fi folosiți pentru ajutorarea parohiilor misionare, pentru repararea, construirea și împodobirea noilor locașuri de cult din regiunile defavorizate, cât și pentru ajutorarea comunităților românești din străinătate și pentru susținerea programului filantropic al Bisericii Ortodoxe Române.

Părinții prezenți la această întâlnire au fost îndrumați în acest parcurs de Maica Marina Muntean de la Mănăstirea Sfinții Brâncoveni din Nurnberg. Aceștia au avut bucuria lucrului bine făcut, realizând în câteva ore icoane închinate Domnului Iisus Hristos și Maicii Domnului.

A doua zi, duminică 17 martie, după Sfânta Liturghie, s-au sfințit de către preotul paroh Iulian Mihai icoanele pictate cu o zi înainte, ulterior acestea fiind luate de fiecare credincios la casa lui spre a fi așezate la locul cuvenit.

Următoarea întâlnire a Școlii Parohiale se va desfășura în același loc în preajma Praznicului Învierii Domnului. Locurile sunt limitate iar înscrierile se fac pe email la adresa: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau la pangarul bisericii până în data de 01.04.2019. Vă așteptăm cu drag!

Pr. Iulian Mihai

 

Programul slujbelor

 3 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
 6 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
 7 D Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie arhierească ora 11:00
10 M Spovedanie ora 10:00 Denia Canonului Mare ora 18:30
11 J Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie ora 09:00, Spovedanie
13 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:30 Școală Parohială – ora 11:00
14 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
16 M Spovedanie ora 10:00
17 M Spovedanie ora 10:00
18 J Spovedanie ora 12:00
19 V Spovedanie ora 12:00
20 S Pomenirea morților ora 11:00
21 D † Intrarea Domnului în Ierusalim Acatistul Mântuitorului, și Sfânta Liturghie ora 11:00, Conferință Radu Preda – ora 14:00
25 J Sfânta și Marea Joi Denia celor 12 Evanghelii ora 18:00
26 V Sfânta și Marea Vineri Denia Prohodului Domnului ora 18:00; Prelegere Pr. Diacon George Țapciuc
27 S † Învierea Domnului Slujba Învierii şi Sf. Liturghie a Învierii ora 21:30 Biserica Sf. Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)
28 D † Învierea Domnului Sfintele Paști, Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00  Vecernia Învierii ora 18:00
29 L (†) Sfintele Paști; † Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință Acatistul Sfântului Gheorghe, Sfânta Liturghie ora 09:00
30 M (†) Sfintele Paști Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

7.600 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii