Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

20190316 143606micÎn cadrul Școlii Parohiale Sfântul Calinic din Parohia Ingolstadt, părinții copiilor înscriși în această școală au pictat în data de 16 martie 2019 icoane pe sticlă. Am ales ca acest atelier de picture de icoane să se desfășoare în ajunul unei mari sărbători a Bisericii noastre, respectiv Duminica I din Postul Paștilor, supranumită Duminica Ortodoxiei. Biserica face amintire în Duminica I din Postul Paștilor despre biruinţa Ortodoxiei asupra iconoclasmului. Acest fapt a fost consemnat în cadrul Sinodului VII Ecumenic din anul 787, lucru confirmat apoi de Sinodul din anul 843.

Atunci s-a hotărât printre altele, următorul aspect referitor la sfintele icoane: „asemenea modelului cinstitei şi de viaţă făcătoarei Cruci, tot aşa să fie înălţate cinstitele şi sfintele icoane, fie din culori sau din mozaic sau din orice alt material potrivit, în sfintele lui Dumnezeu Biserici, pe sfintele vase, pe sfintele veşminte, pe ziduri şi pe lemn, în case şi lângă drumuri; şi anume icoana Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi a Preacuratei Stăpânei noastre, Sfintei Născătoare de Dumnezeu, cinstiţilor îngeri şi tuturor sfinţilor şi cuvioşilor bărbaţi”.

În prima duminică din Postul Paștilor în toate locașurile de cult din cuprinsul Patriarhiei Române se organizează colecte pentru Fondul Central Misionar, acesta fiind destinat nevoilor misionare și filantropice ale Bisericii Ortodoxe Române.

După citirea Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2019 în Biserica Parohiei Ingolstadt, s-a organizat o colectă pentru susținerea acestui demers. Banii strânși în urma acestei colecte vor fi folosiți pentru ajutorarea parohiilor misionare, pentru repararea, construirea și împodobirea noilor locașuri de cult din regiunile defavorizate, cât și pentru ajutorarea comunităților românești din străinătate și pentru susținerea programului filantropic al Bisericii Ortodoxe Române.

Părinții prezenți la această întâlnire au fost îndrumați în acest parcurs de Maica Marina Muntean de la Mănăstirea Sfinții Brâncoveni din Nurnberg. Aceștia au avut bucuria lucrului bine făcut, realizând în câteva ore icoane închinate Domnului Iisus Hristos și Maicii Domnului.

A doua zi, duminică 17 martie, după Sfânta Liturghie, s-au sfințit de către preotul paroh Iulian Mihai icoanele pictate cu o zi înainte, ulterior acestea fiind luate de fiecare credincios la casa lui spre a fi așezate la locul cuvenit.

Următoarea întâlnire a Școlii Parohiale se va desfășura în același loc în preajma Praznicului Învierii Domnului. Locurile sunt limitate iar înscrierile se fac pe email la adresa: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau la pangarul bisericii până în data de 01.04.2019. Vă așteptăm cu drag!

Pr. Iulian Mihai

 

Programul slujbelor

 1 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
 4 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00; Spovedanie
 6 V † Sf. Ier. Nicolae Acatistul Sf. Nicolae și Sfânta Liturghie ora 09:30, Spovedanie
 7 S Școală Parohială ora 10:00
 8 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
11 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00; Spovedanie
13 V Sfântul Maslu ora 18:00
15 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie arhierească ora 09:30
18 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00; Spovedanie
20 V Sfântul Maslu ora 18:00
21 S Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg
22 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
25 M † Nașterea Domnului Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 10:00
27 V Sfântul Ap. Întâiul Mc. și Arhidiacon Ștefan, Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
29 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
31 M Slujba în noaptea trecerii dintre ani ora 22:00

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

11.200 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii