Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

4 D

Duminica a XXXIV-a după Cincizecime (a întoarcerii Fiului Risipitor) Sf. Cuv. Isidor Pelusiotul; Sf. Sfințit Mc. Avramie; Sf. Raban Maurul din Mainz

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

7 M

Sf. Ier. Partenie, episcopul Lampsacului; Sf. Cuv. Luca din Elada

Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie

9 V

Odovania praznicului Întâmpinării Domnului; Sf. Mc. Nichifor

Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30

10 S

†) Sf. Sfințit Mc. Haralambie; Sf. Mc. Valentina (Sâmbăta morților – Moșii de iarnă)

Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00

11 D

Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (a Lăsatului sec de carne)  Sf. Sfințit Mc. Vlasie, episcopul Sevatiei; Sf. Teodora Împărăteasa.

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

18 D

Duminica izgonirii lui Adam din Rai (a Lăsatului sec de brânză) Sf. Ier. Leon, episcopul Romei

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

19 L

Sf. Ap. Arhip. Filimon și soția sa, Apfia (începutul Postului Sfintelor Paști)

Canonul cel Mare (partea I) ora 15:00

20 M

Sf. Ier. Leon, episcopul Cataniei; Sf. Cuv. Visarion

Canonul cel Mare (partea a II-a) ora 15:00

21 M

Sf. Cuv. Timotei; Sf. Ier. Eustatie, arhiepiscopul Antiohiei

Canonul cel Mare (partea a III-a) ora 15:00

22  J

Aflarea moaștelor Sfinților Mucenici din Constantinopol

Canonul cel Mare (partea a IV-a) ora 15:00

24 S

† Întâia și a doua aflare a capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Sâmbăta Sfântului Teodor – Pomenirea morților)

Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:00; Școală Parohială ora 10:00

25 D

Duminica întâi din post (a Ortodoxiei );Sf. Ier. Tarasie, patriarhul Constantinopolului

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

28 M

†) Sf. Cuv. Ioan Casian și Gherman, din Dobrogea; Sf. Cuv. Vasile Mărturisitorul; Sf. Sfințit Mc. Proterie, patriarhul Alexandriei

Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie

Programul slujbelor

 4 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
 8 J †) Soborul Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor cereștilor puteri Sfânta Liturghie ora 09:00
11 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
14 M Acatistul Sfântului Calinic 18:45; Spovedanie
16 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:45
17 S Sfânta Liturghie ora 09:00  Neuburg; Școală Parohială ora 11:00
18 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
21 M (†) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Vovidenia) - Sfânta Liturghie ora 09:00, Concert de colinde Ștefan Hrușcă ora 19:30
23 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:45
25 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
30 V †) Sf. Ap. Andrei, cel Întâi Chemat, Ocrotitorul României; †) Sf. Ier. Andrei Șaguna, mitropolitul Transilvaniei; Sfânta Liturghie ora 09:00

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

5.000 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii

Rugăciuni zilnice și acatiste