Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

1 D

Duminica a V-a după Cincizecime (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei) † Sf. Ier. Leontie de la Rădăuți, Sf. Mc. Doctori fără de arginți Cosma și Damian, cei din Roma

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

7 S

Sf. Willibald din Eichstätt, Sf. Mare Mc. Chiriachi; Sf. Cuv. Toma din maleon, Sf. Mc. Evanghel

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 08:30

8 D

Duminica a VI-a după Cincizecime (Vindecarea slăbănogului din Capernaum); Sf. Mare Mc. Procopieși mama sa, Sf. Mc. Teodosia; †) Sf. Mc. Epictet preotul și Astion Monahul; Sf. Mc. Kilian, Kolant și Totnan din Würzburg

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

11 M

Sf. Mare Mc. Eufimia; Sf. Olga, cea întocmai cu Apostolii și luminătoarea Rusiei

Acatistul Sfântului Calinic ora 18:30; Spovedanie

14 S

Sf. Ap. Achila; Sf. Mc. Iust și Iraclie; Sf. Cuv. Nicodim Aghioritul

Școală Parohială ora 10:00

15 D

Duminica a VII-a după Cincizecime (a Sf. Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic – vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum – Rugăciunea lui Iisus) Sf. Mc. Chiric și Iulita; Sf. Vladimir, luminătorul Rusiei

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

20 V

†) Sfântul și slăvitul Proroc Ilie Tesviteanul

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 08:30; Spovedanie; Sfântul Maslu ora 19:00

22 D

Duminica a VIII-a după Cincizecime (vindecarea slugii sutașului) Aducerea moaștelor Sf. Mare Mc. Ioan cel Nou de la Suceava; Sf. Ier. Niceta de Remesiana (Dezlegare la pește)

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

25 M

Adormirea Sfintei Ana, mama preasfintei Născătoare de Dumnezeu; Sf. Părinți de la Sinodul al V-lea Ecumenic; Sf. Cuv. Olimpiada și Eupraxia

Acatistul Sfântului Calinic ora 18:30; Spovedanie

28 S

Sf. Ap. Și Diaconi: Prohor, Nicanor, Timon și parmena; Sf. Cuv. Pavel de la Xiropotamu

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 09:30, Neuburg; Spovedanie

29 D

Duminica a IX-a după Cincizecime (Umblarea pe mare – Potolirea furtunii) Sf. Mc. Calinic, Veniamin și Mamant, Sf. Mc. Teodota cu fiii săi

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

Programul slujbelor

 3 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
 6 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
 7 D Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie arhierească ora 11:00
10 M Spovedanie ora 10:00 Denia Canonului Mare ora 18:30
11 J Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie ora 09:00, Spovedanie
13 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:30 Școală Parohială – ora 11:00
14 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
16 M Spovedanie ora 10:00
17 M Spovedanie ora 10:00
18 J Spovedanie ora 12:00
19 V Spovedanie ora 12:00
20 S Pomenirea morților ora 11:00
21 D † Intrarea Domnului în Ierusalim Acatistul Mântuitorului, și Sfânta Liturghie ora 11:00, Conferință Radu Preda – ora 14:00
25 J Sfânta și Marea Joi Denia celor 12 Evanghelii ora 18:00
26 V Sfânta și Marea Vineri Denia Prohodului Domnului ora 18:00; Prelegere Pr. Diacon George Țapciuc
27 S † Învierea Domnului Slujba Învierii şi Sf. Liturghie a Învierii ora 21:30 Biserica Sf. Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)
28 D † Învierea Domnului Sfintele Paști, Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00  Vecernia Învierii ora 18:00
29 L (†) Sfintele Paști; † Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință Acatistul Sfântului Gheorghe, Sfânta Liturghie ora 09:00
30 M (†) Sfintele Paști Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

7.600 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii