Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

2 D Duminica a VIII-a după Cincizecime (Înmulțirea pâinilor); Aducerea moaștelor Sf. Întâi Mc. și Arhidiacon Ștefan, Dreptul Gamaliel, Binecredinciosul împărat Iustinian cel Mare - Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
6 J (†) Schimbarea la Față a Domnului - Sfânta Liturghie ora 08:30; Spovedanie
9 D Duminica a IX-a după Cincizecime (Umblarea pe mare – Potolirea furtunii) Sf. Ap. Matia, Sf. 10 Mc. care au pătimit pentru icoana lui Hristos - Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
12 M Sf. Mc. Fotie și Anichit - Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie; Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Cateheză
14 V Înainte-prăznuirea Adormirii Maicii Domnului; Sf. Proroc Miheia - Prohodul Maicii Domnului 19:00
15 S (†) Adormirea Maicii Domnului - Paraclisul Maicii Domnului, Sfânta Liturghie, ora 09:30
16 D Duminica a V-a după Cincizecime (Vindecarea lunaticului) Aducerea Sf. Mahrame a Domnului din Edesa la Constantinopol; †) Sf. Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și sfetnicul Ianache: †) Sf. Cuv Iosif de la Văratec; Sf. Mc. Diomid - Acatistul Sfinților Brâncoveni și Sfânta Liturghie ora 09:30
23 D Duminica a Xi-a după Cincizecime (Pilda datornicului nemilostiv) Odovania praznicului Adormirii Maicii Domnului, Sf. Mc. Lup, Sf. Sfințit Mc. Irineu, episcopul de Lugdunum - Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
29 S (†) Tăierea capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Post) - Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul și Sfânta Liturghie ora 09:00
30 D Duminica a XII-a după Cincizecime (Tânărul bogat) †) Sf. Ierarhi Varlaam, mitropolitul Moldovei, și Ioan de la Râșca și Secu, episcopul Romanului, Sf. Ierarhi Alexandru, Ioan și Pavel cel Nou, patriarhii Constantinopolului - Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:
14.200 euro

Programul slujbelor

2 D Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
6 J (†) Schimbarea la Față a Domnului - Sfânta Liturghie ora 08:30 Spovedanie
9 D Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
12 M Sf. Mc. Fotie și Anichit Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie; Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Cateheză
14 V Prohodul Maicii Domnului 19:00
15 S (†) Adormirea Maicii Domnului - Paraclisul Maicii Domnului, Sfânta Liturghie, ora 09:30
16 D †) Sf. Martiri Brâncoveni - Acatistul Sfinților Brâncoveni și Sfânta Liturghie ora 09:30
23 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
29 S (†) Tăierea capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Post) Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul și Sfânta Liturghie ora 09:00
30 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30