Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

1 D Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Lăsatului sec de brânză) Sf. Cuv. Mc. Evdochia; Sf. Cuv. Domnina Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
2 L Sf. Sfințit Mc. Teodot, episcopul Chiriniei; Sf.. Mc, Isihie (Începutul Postului Sfintelor Paști. Zi aliturgică) Denia Canonului Mare ora 19:00
3 M Sf. Mc. Eutropie, Cleonic și Vasilisc (Zi aliturgică) Denia Canonului Mare ora 19:00
4 M Sf. Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel și sora sa, Iuliana Denia Canonului Mare ora 19:00
5 J Sf. Mc. Conon din Isauria și Conon Grădinarul; Sf. Cuv. Marcu Pustnicul Denia Canonului Mare ora 19:00
7 S Sf. Sfințiți Mc. Efrem, episcopul Tomisului,Vasilevs, Evghenie, Eterie, Agatodor și Elpidie, episcopi de Herson (Sâmbăta Sf. Mare Mc. Teodor Tiron) Pomenirea morților ora 09:30, Spovedanie
8 D Duminica I din Post (a ortodoxiei) Sf. Ier. Teofilact Mărturisitorul, episcopul Nicomidiei Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
11 M Sf. Ier. Sofronie, patriarhul Ierusalimului Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Spovedanie
13 V Aducea moaștelor Sf. Ier. Nichifor, patriarhul Constantinopolului Sfântul Maslu de obște ora 18:00
14 S Sf. Cuv. Benedict de Nursia, Sf. Sfințit Mc. Alexandru preotul Pomenirea morților ora 09:30, Școală Parohială ora 11:00
15 D Duminica a II-a din Post (a Sf. Ier. Grigorie Palama – Vindecarea slăbănogului din Capernaum – Iisus – Păstorul cel Bun) Sf. Mc. Agapie, Pilsie și Timolau Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
18 M Sf. Ier. Chiril, arhiepiscopul Ierusalimului Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00
21 S Sf. Ier. Iacob Mărturisitorul; Sf. Cuv. Serapion Pomenirea morților ora 09:30, Școală Parohială ora 11:00
22 D Duminica a III-a din Post (a Sfintei Cruci – Luarea crucii și urmarea lui Hristos) Sf. Sfințit Mc. Vasile Preotul din Ancira; Sf. Mc. Drosida, fiica împăratului Traian Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
25 M (†) Buna Vestire (Dezlegare la pește) Acatistul Bunei Vestiri și Sfânta Liturghie ora 09:30
28 S Sf. Cuv. Ilarion cel Nou, egumenul Pelechitului. Și Ștefan făcătorul de minuni Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00, Neuburg, Spovedanie
29 D Duminica a IV-a din Post (a Sf. Ioan Scărarul – Vindecarea fiului lunatic – Predica de pe munte) Sf. Sfințit Mc. Marcu, episcopul Aretuselor, și Chiril diaconul, Sf. Mc. Iona și Varahisie Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:
14.200 euro

Programul slujbelor

2 D Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
6 J (†) Schimbarea la Față a Domnului - Sfânta Liturghie ora 08:30 Spovedanie
9 D Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
12 M Sf. Mc. Fotie și Anichit Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie; Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Cateheză
14 V Prohodul Maicii Domnului 19:00
15 S (†) Adormirea Maicii Domnului - Paraclisul Maicii Domnului, Sfânta Liturghie, ora 09:30
16 D †) Sf. Martiri Brâncoveni - Acatistul Sfinților Brâncoveni și Sfânta Liturghie ora 09:30
23 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
29 S (†) Tăierea capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Post) Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul și Sfânta Liturghie ora 09:00
30 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30