Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

 3 M Sf. Cuv maria Egipteanca; Sf. Mc. Gherontie Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
 6 S Sf. Sfințit Mc. Irineu, episcop de Sirmium, Sf. Ier. Eutihie, patriarhul Constantinopolului; Sf. Cuv. Grigorie Sunaitul și Platonida Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
 7 D Duminica a IV-a din Post (a Sf. Cuv. Ioan Scărarul; Vindecarea fiului lunatic; Predica de pe munte - Fericirile) Sf. Mc. Caliopie; Sf. Ier. Gheorghe Mărturisitorul, episcopul Mitilenei; Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie arhierească ora 11:00
10 M Sf. Mc. Terentie, Pompei, African, Maxim și Dima Spovedanie ora 10:00, Denia Canonului Mare ora 18:30
11 J † Sf. Ier. Calinic de la Cernica, episcopul Râmnicului; Sf. Sfințit Mc. Antipa, episcopul Pergamului Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie ora 09:00; Spovedanie
13 S Sf. Sfințit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie, Persul Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:30 Școală Parohială – ora 11:00
14 D Duminica a V-a din Post (a Sf. Cuv. Maria Egipteanca) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, episcopul Romanului, Sf. Ier. Martin Mărturisitorul, episcopul Romei; Sf. Mc. Tomaida Acatistul Mântuitorului, și Sfânta Liturghie ora 11:00
16 M Sf. Mc. Fecioare Agapia, Irina şi Hionia, Spovedanie ora 10:00
17 M Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ep. Persidei; Sf. Avdela, Adrian şi Agapet, Spovedanie ora 10:00
18 J Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Mc. Ioan din Ianina, Spovedanie ora 12:00
19 V Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie, Spovedanie ora 12:00
20 S †) Sf. Ier. Teotim, episcopul Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina (Sâmbăta lui Lazăr) Pomenirea morților ora 11:00;
21 D † Intrarea Domnului în Ierusalim (Dezlegare la pește) Duminica a VI-a din post (a Floriilor) Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00, Conferință Radu Preda – ora 14:00
25 J Sfânta și Marea Joi – Sf. Ap. și Evanghelist Marcu; †) Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului Denia celor 12 Evanghelii ora 18:00
26 V Sfânta și Marea Vineri - Sf. Sfințit Vasilevs, episcopul Amasiei; Sf. Glafira; Sf. Mc. Chiril, Chindeu și Tasie din Axiopolis (Cernavodă) Denia Prohodului Domnului ora 18:00; Prelegere Pr. Diac. George Țapciuc
27 S † Învierea Domnului Slujba Învierii şi Sf. Liturghie a Învierii ora 21:30 Biserica Sf. Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)
28 D † Învierea Domnului Sfintele Paști,Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00; Vecernia Învierii ora 18:00
29 L (†) Sfintele Paști; † Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință Acatistul Sfântului Gheorghe, Sfânta Liturghie ora 09:00
30 M (†) Sfintele Paști; Sf. Ap. Iacov al lui Zevedeu; Sf. Ier. Donat, episcopul Evriei Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg

Programul slujbelor

 3 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
 6 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
 7 D Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie arhierească ora 11:00
10 M Spovedanie ora 10:00 Denia Canonului Mare ora 18:30
11 J Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie ora 09:00, Spovedanie
13 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:30 Școală Parohială – ora 11:00
14 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
16 M Spovedanie ora 10:00
17 M Spovedanie ora 10:00
18 J Spovedanie ora 12:00
19 V Spovedanie ora 12:00
20 S Pomenirea morților ora 11:00
21 D † Intrarea Domnului în Ierusalim Acatistul Mântuitorului, și Sfânta Liturghie ora 11:00, Conferință Radu Preda – ora 14:00
25 J Sfânta și Marea Joi Denia celor 12 Evanghelii ora 18:00
26 V Sfânta și Marea Vineri Denia Prohodului Domnului ora 18:00; Prelegere Pr. Diacon George Țapciuc
27 S † Învierea Domnului Slujba Învierii şi Sf. Liturghie a Învierii ora 21:30 Biserica Sf. Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)
28 D † Învierea Domnului Sfintele Paști, Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00  Vecernia Învierii ora 18:00
29 L (†) Sfintele Paști; † Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință Acatistul Sfântului Gheorghe, Sfânta Liturghie ora 09:00
30 M (†) Sfintele Paști Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

7.600 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii