Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

2 D

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte – Iubirea vrăjmașilor);  Sf. Sfinţit Mc. Ciprian, Sf. Mc. Iustina fecioara

Sfânta Liturghie ora 11:00

7 V

Sf. Mc. Serghie şi Vah; Sf. Polihronie şi Chesarie

Sfântul Maslu ora 15:30; Spovedanie

9 D

Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului Văduvei din Nain); Sf. Ap. Iacov al lui Alfeu; Sf. Cuv. Andronic și Atanasia

Sfânta Liturghie ora 11:00

16 D

Duminica a 21-a după Rusalii † Sf. Mc. Longhin Sutașul (a Sfinților Părinți de la Sinodul al VII-lea Ecumenic) Pilda semănătorului; Rugăciunea lui Iisus

Sfânta Liturghie ora 11:00

21 V

† Sf. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Muceni-cul  Oprea; Sf. Pr. Mărt. Ioan din Galeş şi Moi-se Măcinic din Sibiel; Cuv. Ilarion cel Mare

Sfântul Maslu ora 15:30; Spovedanie

23 D

Duminica a 23-a după Rusalii; Sf. Ap Iacov, ruda Domnului, întâiul episcop al Ierusalimului; Sf. Ier. Ignatie, Patriarhul Constantinopolului (Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor)

Sfânta Liturghie ora 11:00

26 M

† Sf. Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir

Sfânta Liturghie ora 09:00; Spovedanie

28 V

† Sf. Cuv. Hariton Mărturisitorul; Sf. Proroc Baruh

Sfântul Maslu ora 15:30

29 S

Cuv. Anastasia Romana; Cuv. Avramie

Sfânta Liturghie ora 09:00; Pomenirea morților

30 D

Duminica a 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr); † Sf. Sfrințit Mc. Zenovie, episcopul Ciliciei și sora sa, Zenovia, Sf. Ap. Cleopa

Sfânta Liturghie ora 11:00

  

Programul slujbelor

4 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
7 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
9 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
10 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
11 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
18 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
19 L Canonul cel Mare (partea I) ora 15:00
20 M Canonul cel Mare (partea a II-a) ora 15:00
21 M Canonul cel Mare (partea a III-a) ora 15:00
22 J Canonul cel Mare (partea a IV-a) ora 15:00
24 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:00; Școală Parohială ora 10:00
25 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
28 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

2.400 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii