Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

2 D

Duminica a IV-a după Cincizecime (Vindecarea slugii sutașului) Așezarea veșmântului Născătoarei de Dumnezeu în biserica Vlaherne; (†) Sf. Voievod Ștefan cel Mare; Sf. Ier. Iuvenalie, patriarhul Ierusalimului

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

8 S

Sf. Mare Mc. Procopie și mama sa, Sf. Mc. Teodosia; (†) Sf. Mc. Epictet preotul și Astion monahul; Sf. Mc. Kilian, Kolant și Tontatn din Wurzburg

Ceasurile și Sfânta Liturghie arhierească ora 09:30; Școală Parohială

9 D

Duminica a V-a după Cincizecime (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei); Sf. Sfințiți Mc. Pangratie, episcopul Tavromeniei, și Chiril, episcopul Gortinei

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

12 M

(†) Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului Prodromița de la Muntele Athos; Sf. Mc. Proclu și Ilarie; Sf. Cuv. Mihail Malerinul; Sf. Veronica; Sf. Cuv. Paisie Ahioritul (Dezlegare la pește)

Acatistul Sf. Calinic ora 19:00; Spovedanie

14 V

Sf. Ap. Achila; Sf. Mc. Iust și Iraclie; Sf. Cuv. Nicodim Aghioritul

Sfântul Maslu ora 19:00; Spovedanie

15 S

Sf. Mc. Chiric și Iulita; Sf. Vladimir luminătorul Rusiei

Școală Parohială ora 10:00

16 D

Duminica a VI-a după Cincizecime (a Sf. Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic și Rugăciunea lui Iisus; Vindecarea slăbănogului din Capernaum); Sf. Sfințit Mc. Atinoghen cu cei 10 ucenici ai lui; Sf. Mc. Iulia

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

23 D

Duminica a VII-a după Cincizecime (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum); Aducerea moaștelor Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Apolinarie, Vitalie și Valeria

Ceasurile, Sfânta Liturghie ora 11:00

26 M

Sf. Sfințit Mc. Ermolae; Sf. Mc. Paraschevi din Roma; (†) Sf. Cuv. Ioanichie cel Nou de la Muscel

Acatistul Sf. Calinic ora 19:00; Spovedanie

28 V

Sf. Ap. și Diaconi Prohor, Nicanor, Timon și Parmena; Sf. Cuv. Pavel de la Xiropotamu

Sfântul Maslu ora 19:00; Spovedanie

30 D

Duminica a VIII-a după Cincizecime (Înmulțirea pâinilor); Sf. Ap. Sila, Silvan, Crescent, Epenet și Andronic; Sf. Sfințit Mc. Valentin, episcopul Umbriei

Ceasurile, Sfânta Liturghie ora 11:00

Programul slujbelor

4 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
7 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
9 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
10 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
11 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
18 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
19 L Canonul cel Mare (partea I) ora 15:00
20 M Canonul cel Mare (partea a II-a) ora 15:00
21 M Canonul cel Mare (partea a III-a) ora 15:00
22 J Canonul cel Mare (partea a IV-a) ora 15:00
24 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:00; Școală Parohială ora 10:00
25 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
28 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

2.400 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii