Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

3 S

Sf. Mc. Luchilian, Ipatie, Pavel, Dionisie și Claudie; Sf. Mc. Paula (Sâmbăta morților – Moșii de vară)

Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00

4 D

(†) Pogorârea Sfântului Duh (Cincizecimea sau Rusaliile) (†) Sf. Mc. Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel; Duminica a VIII-a după Paști

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

5 L

(†) Sfânta Treime; Sf. Bonifatie, Apostolul Germaniei

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

7 M

Sf. Sfințit Mc. Teodot din Ancira; Sf. Mc. Zenaida (Harți)

Acatistul Sf. Calinic ora 19:00; Spovedanie

9 V

Sf. Chiril arhiepiscopul Alexandriei (Harți)

Sfântul Maslu ora 19:00; Spovedanie

11 D

Duminica I după Rusalii (a Tuturor Sfinților) Sf. Ap. Bartolomeu și Barnava; Sf. Ier. Luca, arhiep. Crimeii, (Lăsatul secului pentru Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel)

Ceasurile și Sfânta Liturghe ora 11:00

17 S

Sf. Mc. Manuil, Savel, Ismail, Inochentie și Felix (Dezlegare la pește)

Sfânta Liturghie ora 10:00; Școală Parohială

18 D

Duminica a II-a după Rusalii (a Sfinților Români) Sf. Mc. Leontie, Ipatie și Teodul; Sf. Cuv. Erasm (Dezlegare la pește)

Ceasurile, Sfânta Liturghe ora 11:00

21 M

Sf. Mc. Iulian din Tars și Afrodisie

Acatistul Sf. Calinic ora 19:00; Spovedanie

23 V

Sf. Mc. Agripina; Sf. Sfințit Mc. Aristocle preotul

Sfântul Maslu ora 19:00; Spovedanie

24 S

(†) Nașterea Sf. Poroc Ioan Botezătorul (Sânzienele sau Drăgaica); (†) Aducerea moaștelor Sf. Mare Mc. Ioan cel Nou de la Suceava; (†) Sf. Ier. Niceta de Remesiana (Dezlegare la pește)

Ceasurile, Sfânta Liturghe ora 09:30

25 D

Duminica a III-a după Rusalii (Despre grijile vieții) Sf. Cuv. Mc. Fevronia; Sf. Mc Orentie și frații săi; Sf. Mc Livia (Dezlegare la pește)

Ceasurile, Sfânta Liturghe ora 11:00

29 J

(†) Sf. Ap. Petru și Pavel

Ceasurile, Sfânta Liturghe ora 11:00; Spovedanie

Programul slujbelor

4 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
7 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
9 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
10 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
11 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
18 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
19 L Canonul cel Mare (partea I) ora 15:00
20 M Canonul cel Mare (partea a II-a) ora 15:00
21 M Canonul cel Mare (partea a III-a) ora 15:00
22 J Canonul cel Mare (partea a IV-a) ora 15:00
24 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:00; Școală Parohială ora 10:00
25 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
28 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

2.400 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii