Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

1 S

Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărturisitorul (Post)

Sfânta Liturghie ora 10:00; Pomenirea morților; Școală parohială

2 D

Duminica a 5-a din Post; Cuv. Tit; Sf. Mc. Amfian şi Edesie; Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca; Ap. Evrei IX, 11-14; Galateni III, 23-29; Ev. Marcu X, 32-45; Luca VII, 36-50 (Post)

Ceasurile și Liturghia Sf. Vasile cel Mare ora 11:00

5 M

Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod (Post)

Acatistul Sf. Calinic ora 19:00; Spovedanie

7 V

Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diac. (Post)

Sf. Maslu și Spovedanie ora 19:00

8 S

Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas; Sf. Ier. Celestin, episcopul Romei (Sâmbăta lui Lazăr - Post)

Sf. Liturghie, Pomenirea morților, Spovedanie, ora 09:00

9 D

Duminica a VI-a din  (a Floriilor;) Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Cuv. Vadim; Intrarea Domnului în Ierusalim; Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18 (Dezlegare la peşte)

Ceasurile și Sf. Liturghia ora 11:00

13 J

Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Joia Mare - Post)

Denia celor 12 Evanghelii ora 19:00

14 V

†) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida (Vinerea Mare – Post aspru)

Denia Prohodului Domnului ora 17:00

15 S

Duminica Paştilor – Învierea Domnului; (†) Duminica Sfintei Învieri; Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17

Slujba Învierii, Sf. Liturghie a Învierii ora 00:00 Biserica Sf Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)

17 L

(†) A doua zi de Paşti; Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ep. Persidei; Sf. Avdela, Adrian şi Agapet

Ceasurile și Sfânta Liturghe ora 11:00

18 M

(†) A treia zi de Paşti; Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc Ioan din Ianina

Ceasurile și Sfânta Liturghe ora 09:30

21 V

Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfințit Mc. Ianuarie, episcop de Benevent; Sf. Mc. Alexandra Împărăteasa (Harți)

Ceasurile, Sfânta Liturghe și sfințirea apei ora 09:30

23 D

† Duminica a II-a după Paşti; Duminica Sf. Ap. Toma; Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31; Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă

Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

26 M

Sf. Sfinţit Mc. Vasile, ep. Amasiei; Sf. Glafira; ; Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă) (Dezleg. la peşte)

Acatistul Sf. Calinic ora 19:00; Spovedanie

28 V

Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas (Dezleg. la peşte)

Sf. Maslu și Spovedanie ora 19:00

30 D

Duminica a III-a după Paşti; Duminica Mironosiţelor; Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8 Sf. Ap. Iacov, fratele Sf. Ap. Ioan;

Ceasurile și Sf. Liturghia ora 11:00

Programul slujbelor

4 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
7 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
9 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
10 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
11 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
18 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
19 L Canonul cel Mare (partea I) ora 15:00
20 M Canonul cel Mare (partea a II-a) ora 15:00
21 M Canonul cel Mare (partea a III-a) ora 15:00
22 J Canonul cel Mare (partea a IV-a) ora 15:00
24 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:00; Școală Parohială ora 10:00
25 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
28 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

2.400 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii