Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

Sfinţii care sunt casnici aici ne pot fi de un real folos şi sunt sigur că ei aşteaptă să ne rugăm şi lor, se bucură să le cerem ajutorul şi să ne dea ajutorul acesta. Sunt cuvintele pline de înţelepciune duhovnicească ale PS Sofian Braşoveanul care a liturghisit la hramul de vară al parohiei noastre: Sfântul Willibald de Eichstätt. Preasfinţia Sa a rostit, în timpul Sfintei Liturghii din 8 iulie 2017, un cuvânt în care a vorbit despre viaţa sfântului, dar şi despre integrarea în spaţiul în care trăim.

Viaţa Sf. Willibald de Eichstätt a fost o căutare a lui Dumnezeu şi o slujire a lui Dumnezeu şi a oamenilor, o căutare de a-i pune pe oamenii cărora le-a fost apropiat şi păstor în relaţie de iubire cu Dumnezeu. Un sfânt asemănător sfinţilor ortodocşi chiar sfântului Ierarh Calinic, a spus ierarhul.


Mai departe, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a analizat problema integrării în spaţiul spiritual-duhovnicesc local.


Ca şi creştini ortodocşi români, suntem învăţaţi cu sfinţii noştri, nişte sfinţi pe care-i cunoaştem din copilărie şi care parcă ne sunt familiari. Trăim în contextul în spaţiul şi timpul în care trăim trebuie să ne punem şi problema raportării noastre la sfinţii de aici. În zilele noastre se vorbeşte foarte mult de integrare. Se vorbeşte mai ales de integrarea într-un spaţiu de cultură ale cărui caracteristici în general le ştim. Nouă, celor care am venit aici în Germania sau în alte ţări, ne place să spunem că suntem bine integraţi. Ne lăudăm cu lucrul acesta. Integrarea nu înseamnă doar o asumare a limbii într-o anumită măsură, nu înseamnă o asumare de multe ori formală a rânduielilor care sunt uzuale în spaţiul în care trăim, ci integrarea trebuie să fie mai profundă, a mărturisit PS Sofian.


În ceea ce priveşte copiii, integrarea lor diferă puţin de a noastră, a continuat Părintele Episcop. Ne punem problema identităţii noastre şi a copiilor care se nasc şi cresc aici. Ei vor fi un fel de îmbinare româno-germană care însă trebuie să-şi găsească drumul printr-o raportare corectă la Dumnezeu şi la oamenii din jurul lor în timpul şi locul în care trăiesc aici.


Integrarea în spaţiul şi spiritual-duhovnicesc în care trăim este esenţială, ne transmite în continuare Episcopul. Ea presupune o asumare şi a sfinţilor care au trăit aici, care ocrotesc locurile şi oamenii de aici, care cunosc foarte bine greutăţile acestor locuri ale spaţiului în care trăim şi către care suntem datori să venim cu rugăciune.


Ajutorul sfinţilor nu întârzie să apară dacă îi rugăm în acest sens. Sfinţii care sunt casnici aici ne pot fi de un real folos şi sunt sigur că ei aşteaptă să ne rugăm şi lor, se bucură să le cerem ajutorul şi să ne dea ajutorul acesta. Datoria noastră ca şi creştini este să-i integrăm şi pe ei în familia noastră duhovnicească în care sunt mai mulţi sfinţi români, greci, ruşi ş. a. Să ne apropiem de ei şi împreună cu ei.


Ierarhul şi-a continuat predica prin câteva îndemnuri credincioşilor noştri. Cel mai important este acela de a nu uita nicio clipă vocaţia noastră de creştini ortodocşi. Trebuie să avem în vedere chemarea noastră veşnică adresată de Dumnezeu. Trebuie să avem în vedere destinul nostru şi al copiilor noştri care urmează să trăiască aici.


La final, Părintele Episcop i-a îndemnat pe cei prezenţi să asigure suportul necesar destinat dezvoltării acestei parohii unde suntem în comuniune liturgică la fiecare sărbătoare.


Vă îndemn să susţineţi proiectul acesta, deoarece pe noi înşine, pe urmaşii noştri şi poate pe cei din jurul nostru îi ajutăm să-şi găsească un sens al vieţii prin credinţă. La credinţă nu vor veni pentru că îi mustrăm noi că nu sunt credincioşi, ci vor veni dacă îi atragem prin frumuseţea vieţuirii noastre prin credinţă. Să ne ajute Dumnezeu în toate acestea. Vă doresc tuturor sănătate, bucurie, binecuvântare de la Dumnezeu, înţelegere şi toate cele de folos, a conchis PS Sofian.


Ocrotitorul principal al Parohiei noastre este Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica sărbătorit în 11 aprilie. Părintele Sofian s-a rugat împreună cu noi şi anul acesta de Sărbătoarea Sfântului.


Născut în anul 700 în localitatea Wessex din Anglia, Sfântul Willibald de Eichstätt a fost un misionar anglo-saxon pe teritoriul Germaniei de astăzi. Unii afirmă că a fost unul dintre nepoţii Sf. Bonifatie. Sf. Willibald este cel care a înfiinţat episcopia de Eichstätt şi mai multe mănăstiri. El este sărbătorit în fiecare an în data de 7 iulie de Bisericile Ortodoxă şi Catolică.

Programul slujbelor

 3 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
 6 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
 7 D Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie arhierească ora 11:00
10 M Spovedanie ora 10:00 Denia Canonului Mare ora 18:30
11 J Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie ora 09:00, Spovedanie
13 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:30 Școală Parohială – ora 11:00
14 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
16 M Spovedanie ora 10:00
17 M Spovedanie ora 10:00
18 J Spovedanie ora 12:00
19 V Spovedanie ora 12:00
20 S Pomenirea morților ora 11:00
21 D † Intrarea Domnului în Ierusalim Acatistul Mântuitorului, și Sfânta Liturghie ora 11:00, Conferință Radu Preda – ora 14:00
25 J Sfânta și Marea Joi Denia celor 12 Evanghelii ora 18:00
26 V Sfânta și Marea Vineri Denia Prohodului Domnului ora 18:00; Prelegere Pr. Diacon George Țapciuc
27 S † Învierea Domnului Slujba Învierii şi Sf. Liturghie a Învierii ora 21:30 Biserica Sf. Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)
28 D † Învierea Domnului Sfintele Paști, Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00  Vecernia Învierii ora 18:00
29 L (†) Sfintele Paști; † Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință Acatistul Sfântului Gheorghe, Sfânta Liturghie ora 09:00
30 M (†) Sfintele Paști Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

7.600 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii