Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

sf calinic de la cernicaȚinând cont de situația generală creată, la sugestia autorităților germane din Landul Bavaria suntem nevoiți să suspendăm toate slujbele și manifestările publice din parohia noastră pentru o lună de zile.
Trebuie să înțelegem cu toții faptul că situația aceasta impusă este spre ajutorarea noastră, în direcția de a opri răspândirea acestui virus. Neîntâlnindu-ne fizic ne protejăm unii pe alții, știut fiind faptul că orice întâlnire ne poate expune riscului de a fi infectați.


În toată această perioadă de postire, chiar de la Sfânta Liturghie și celelalte slujbe, vă îndemn cu bucurie să vă rugați fiecare după putere Mântuitorului Hristos, Maicii Sale Preasfinte, cât și Sfântului Calinic de la Cernica, ocrotitorul parohiei noastre.
Ni se așterne în față o perioadă de pregătire a vieților noastre pentru a-L primi așa cum trebuie pe Domnul Hristos atunci când va fi posibil în Sfânta Liturghie comună. Profitați de aceasta și apropiați-vă de Dumnezeu în casele voastre. Rămânem în comuniune de rugăciune dar și în contact telefonic, email sau Facebook acolo unde va fi posibil.
Puteți urmări slujbele transmise de Patriarhia Română prin posturile de radio și televiziune pentru a umple atât cât se poate acest gol comunitar.
Rămânem doar separați dar nu departe unii de alții, pomenindu-ne în rugăciunile noastre unii pe alții.

Cu încredere în Dumnezeu,
Pr. Iulian Mihai

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:
14.200 euro

Programul slujbelor

2 D Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
6 J (†) Schimbarea la Față a Domnului - Sfânta Liturghie ora 08:30 Spovedanie
9 D Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 09:30
12 M Sf. Mc. Fotie și Anichit Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie; Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00, Cateheză
14 V Prohodul Maicii Domnului 19:00
15 S (†) Adormirea Maicii Domnului - Paraclisul Maicii Domnului, Sfânta Liturghie, ora 09:30
16 D †) Sf. Martiri Brâncoveni - Acatistul Sfinților Brâncoveni și Sfânta Liturghie ora 09:30
23 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
29 S (†) Tăierea capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Post) Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul și Sfânta Liturghie ora 09:00
30 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30