Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

Joi, 14 iulie 2016, începând cu orele 19.00, la sediul Consulatului General al României la München, într-un cadru prietenesc, s-a dat startul „întâlnirilor dintre românii ce iau contact cu români”, un program de cooperare a românilor din diferite domenii de activitate.

După cum spunea domnul Lucian-Ilie Stănică, Gerant interimar al Consulatului General al României la München, se dorește întâlnirea tuturor „Breslelor”. La invitația Domniei Sale au răspuns cu prezența preoți ai landului Bavaria, doctorii Mircea Schmidt și Gheorg Mezin, Domnul Septimiu Mare ca reprezentant al presei internaționale, importanți oameni de afaceri din München și angajați ai consulatului.

Seara a început cu slujba de sfințire mică a apei, cu care s-a binecuvântat sediul consular. Sfânta slujbă a fost oficiată de PC Părinte Protopop Alexandru Nan, asistat de împreună slujitorii PP CC Preoți ai protopopiatului: Pr. Marius Ioan Turcu (Waldkraiburg), Pr. Constantin Reinhold Bartok (Traunreut), Pr. Dumitru Mureșan (Rosenheim), Pr. Ciprian Suciu (Augsburg), Pr. Iulian Mihai (Ingolstadt), Pr. Sergiu Rusu (Freising) și Diacon Ioan Cătălin Pintilie (Augsburg), apoi s-a discutat cu referire la imaginea românilor în Germania și cum ar putea fi aceasta înbunătățită. Printre mai multe inițiative propuse este de menționat promovarea portului românesc, încurajându-se înființarea de ansamluri corale și de dansuri.

Întreaga discuție purtată de participanți a manifestat o dorință pentru o cât mai bună colaborare între Stat, Biserică, medici, avocați și angajatori prin comunicare și implicare în buna ghidare a românilor. De asemenea, a fost adusă în discuție posibilitatea românilor de a vota prin corespondență, mai multe detalii fiind disponibile la adresa de internet: www.roaep.ro. De asemenea, alte noi modalități de informare pentru cetățenii români sunt disponibile prin portalul www.econsulat.ro, pagină de internet destinată să ajute la rezolvarea solicitărilor cetățenilor.

Articol preluat de pe site-ul Mitropoliei Germaniei

Programul slujbelor

4 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
7 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
9 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
10 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
11 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
18 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
19 L Canonul cel Mare (partea I) ora 15:00
20 M Canonul cel Mare (partea a II-a) ora 15:00
21 M Canonul cel Mare (partea a III-a) ora 15:00
22 J Canonul cel Mare (partea a IV-a) ora 15:00
24 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:00; Școală Parohială ora 10:00
25 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
28 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

2.400 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii