Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

2018.11.22FFB21 min micLa 100 de ani de la sfârșitul Primului Război Mondial au fost comemorați la Fürstenfeldbruck, în apropiere de München, cei 258 de prizonieri de război din mai multe țări est-europene înmormântați în cimitirul militar din vecinătatea mănăstirii Fürstenfeld. La ceremonia de dezvelire a plăcii comemorative au participat și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române și ai Consulatului Românesc din München.

 Vechiul cimitir militar din Fürstenfeldbruck în care sunt înmormântați 274 de soldați (dintre care 258 de prizonieri) din Primul Război Mondial a fost renovat de curând cu sprijinul Școlii locale de Ofițeri și a Asociației Germane pentru Îngrijirea mormintelor de război („Volksbund Deutsche Kriegesgräberfürsorge e. V.).

 Soldații care își duc somnul de veci în imediata apropiere a mănăstirii cirsteciene din Fürstenfeldbruck sunt prizonieri de război din Primul Război Mondial, majoritatea ruși (143). La aceștia se adaugă francezi (79), români (19), polonezi, sârbi dar și de naționalitate necunoscută. Mulți dintre ei au fost deținuți în lagărul de război din Puchheim, iar apoi, din cauza unei epidemii de gripă spaniolă, mutați în lazaretul de rezerviști din Fürstenfeld. Condițiile detenției au fost deosebit de grele, motiv pentru care mulți dintre deținuți și-au găsit sfârșitul aici, fiind îngropați în imediata vecinătate a mănăstirii cisterciene.

 La 22 noiembrie a.c. a avut loc dezvelirea plăcii comemorative a soldaților din Primul Război Mondial, la care  au luat parte reprezentanți ai Școlii de Ofițeri în frunte cu generalul de brigadă Michael Traut, membri ai Asociației pentru Îngrijirea mormintelor de război (reprezentată de Artur Klein), reprezentanți oficiali ai consulatelor României, Franței, Poloniei, Rusiei, Ucrainei și Bielorusiei. Mitropolia noastră a fost reprezentată de ierom. Ioan Popoiu, consilier cultural și pr. Iulian Mihai (Parohia Ingolstadt), iar din partea Consulatulului României la München a participat dl. Consul Dorin-Nicolae Popa.

 În Germania se află numeroase alte cimitire militare unde, cu ajutorul Asociației pentru Îngrijirea mormintelor de război și al autorităților locale, au fost identificați soldați români, care au murit departe de casă. În Anul Centenar au fost organizate mai multe slujbe de pomenire (la NürnbergDülmenWorms, Crailsheim, Neumarkt, Ingolstadt etc.) iar la 1 Decembrie vor fi comemorați și cei 227 de soldați români din Zwickau, precum și un număr de 99 de prizonieri din Ulm.

Pr. Ioan Popoiu

Programul slujbelor

 3 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
 6 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 09:00
 7 D Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie arhierească ora 11:00
10 M Spovedanie ora 10:00 Denia Canonului Mare ora 18:30
11 J Acatistul Sfântului Calinic, Sfânta Liturghie ora 09:00, Spovedanie
13 S Sfânta Liturghie și Pomenirea morților ora 08:30 Școală Parohială – ora 11:00
14 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00
16 M Spovedanie ora 10:00
17 M Spovedanie ora 10:00
18 J Spovedanie ora 12:00
19 V Spovedanie ora 12:00
20 S Pomenirea morților ora 11:00
21 D † Intrarea Domnului în Ierusalim Acatistul Mântuitorului, și Sfânta Liturghie ora 11:00, Conferință Radu Preda – ora 14:00
25 J Sfânta și Marea Joi Denia celor 12 Evanghelii ora 18:00
26 V Sfânta și Marea Vineri Denia Prohodului Domnului ora 18:00; Prelegere Pr. Diacon George Țapciuc
27 S † Învierea Domnului Slujba Învierii şi Sf. Liturghie a Învierii ora 21:30 Biserica Sf. Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)
28 D † Învierea Domnului Sfintele Paști, Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 11:00  Vecernia Învierii ora 18:00
29 L (†) Sfintele Paști; † Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință Acatistul Sfântului Gheorghe, Sfânta Liturghie ora 09:00
30 M (†) Sfintele Paști Sfânta Liturghie ora 09:00, Neuburg

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

7.600 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii