Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

image 21

IPS Serafim a oficiat vineri Denia Prohodul Domnului la Parohia Sfântul Calinic de la Cernica și Sfântul Willibald din Eichsätt, Ingolstadt - Germania. Vizita ierarhului a fost ocazionată şi de împlinirea a doi ani de la instalarea preotului paroh, prilej cu care l-a felicitat şi încurajat pentru a continua lucrarea pastoral-misionară desfășurată în parohie.

Soborul slujitorilor a fost format din IPS Dr. Serafim Joantă, Arhiepiscopul Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, şi Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, Arhidiacon Dumitru Dură și Pr. paroh Iulian Mihai.

În predica rostită, Mitropolitul Germaniei a subliniat importanța apropierii credincioşilor de Sfânta Spovedanie și Sfânta Împărtășanie, în vederea normalizării vieții de creștin și asumarea angajamentului luat prin botez.

Totodată, cei prezenţi au fost îndemnați de Părintele Mitropolit să contribuie în continuare la dezvoltarea parohiei care devine leagăn și sprijin pentru românii aflați departe de casă.

În omilia sa, ierarhul a evidenţiat şi importanța ascultării pe care Fiul lui Dumnezeu o face față de Tatăl Ceresc, a ușurinței cu care este asumată crucea ca model de mântuire, cât și exemplul pe care trebuie să îl asumăm în mod personal în viețile noastre prin ascultarea de duhovnic și fidelitatea față de acesta.

În partea finală a cuvântului rostit, ierarhul l-a felicitat preotul paroh, cât și pe soția acestuia, pentru faptul că se străduiesc să dinamizeze activităţile pastorale şi culturale în comunitatea din Ingolstadt. Totodată, Părintele Mitropolit i-a îndemnat pe cei prezenți să fie consecvenți în prezența la sfintele slujbe în parohia de care aparțin și să-și asume cu demnitate și responsabilitate misiunea de creștin.

După binecuvântarea primită din partea IPS Serafim s-a organizat o colectă pentru a sprijini familiile nevoiașe din Moldova, în cadrul proiectului numit „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Programul se desfăşoară pe tot cuprinsul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

La final, credincioșii au primit din partea ierarhului iconițe cu Maica Domnului.

Programul slujbelor

 1 M (†) Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului, †) Sf. Ier. Vasile cel Mare, Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
 6 D (†) Botezul Domnului (Boboteaza – Dumnezeiasca Arătare) Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
 7 L Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 10:00; Spovedanie
 9 M  Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
11 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
13 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
16 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
20 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
23 M Acatistul Sfântului Calinic 18:30; Spovedanie
25 V Sfântul Maslu, Spovedanie ora 18:30
26 S Școală Parohială - ora 10:00
27 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
30 M Sfânta Liturghie ora 09:30; Neuburg; Spovedanie

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

6.400 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii

Rugăciuni zilnice și acatiste